Haberler

3.09.2020

"Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi" finalindeyiz

Polat Group Holding bünyesinde faaliyet gösteren Polat Makina San. Ve Tic. A.Ş, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen “Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi” programı kapsamında desteklenen ilk 10 proje arasında yerini aldı.

"Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi" finalindeyiz

Polat Makine, yeni teknolojik ürünü ile Türkiye’de desteklenen 10 firmadan biri olarak yine fark yarattı.

Polat Group Holding bünyesinde faaliyet gösteren Polat Makina San. Ve Tic. A.Ş, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen “Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi” programı kapsamında süperkritik akışkan ekstraksiyon ve santrifüj sistemleri üretimi ile Türkiye`de desteklenen ilk 10 proje arasında yerini aldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen yerli üretimi teşvik etmek amaçlı ve dışa bağımlılığı en aza indirmek için atılan bu adımda ilk olarak “makine sektörüne” öncelik verildi. 29.08.2020 Cumartesi günü MESS Teknoloji Merkezi’nin açılışı Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşti. Açılış esnasında Erdoğan, programda yer alan firmaları tek tek duyurdu. 

Türkiye’de endüstriyel odaklı ilk defa üretilecek olan süperkritik akışkan ekstraksiyon sistemleri, tıbbi ve aromatik bitkilerin işlenmesi konusunda kaliteyi ciddi olarak arttıracaktır. Bu ürün sayesinde herhangi bir sıcaklık ve sağlığa zararlı bir çözücü kullanmadan bitkisel ekstraksiyon yapılıyor. Yüksek sıcaklığa bitki maruz kalmadığı için doğal bileşenler bozulmadan bitki içerisinden alınabiliyor. Ayrıca, global anlamda bitkisel ekstrakt pazarının 2025 yılında, yaklaşık 60 milyar dolar olacağı öngörülüyor. Bu sistem, bitkisel ekstrakt elde etmede günümüzde en önemli teknoloji olarak biliniyor.

 Polat Makina, 1993’ten bu yana faaliyet gösterdiği endüstriyel satrifüj teknolojileri, dekantör ve seperatör üretimi sayesinde Dünya’da geldiği konumu bir üst seviyeye çekerek, şu an Türkiye’de ilk kez üretilecek olan “Süperkritik Akışkan Ekstraksiyon” ürünü ile fark yaratmaya devam ediyor.

 


  Haber Arşivi